Wszystko co musisz wiedzieć o perłach

Data publikacji:

Jak powstaje perła?


Perła to jedyny klejnot wytwarzany organicznie, znany i wykorzystywany od kilku tysięcy lat, budzący
zachwyt i pożądanie, mający niepowtarzalny blask i urok. Perły są wytworem mięczaków przede
wszystkim małży słonowodnych, głównie perłopławów z rodzaju Pteria i Pinctada oraz małży
słodkowodnych z rodzaju Margaritifera, Unio i Anodonta.

Perły są wytwarzane przez nabłonek płaszcza małża jako reakcja obronna w wyniku drażnienia przez ciało obce np. ziarenko piasku. Małż broni się odkładając wokół niego kolejne koncentrycznie ułożone warstwy masy perłowej, którą wyścielona jest od wewnątrz muszla – po kilku latach powstaje perła.

Ze względu na pochodzenie rozróżniamy perły naturalne,(słonowodne i słodkowodne), które powstały w przyrodzie bez ingerencji człowieka jako przypadkowe twory w dziko żyjących małżach oraz perły hodowlane, które są pozyskiwane z masowych hodowli małży perłopławów i są sprowokowaną przez człowieka reakcją mięczaka. Trzeba zaznaczyć, że pomimo powstania przy pomocy człowieka są one produktem naturalnym.

Do produkcji pereł wykorzystuje się przede wszystkim hodowle mięczaków, coraz rzadziej stosuje się małże poławiane przez tzw. ama. Aby otrzymać perły do muszli mięczaka wprowadza się idealnie wyszlifowane kulki i natychmiast umieszcza w wodzie. Po kilku tygodniach małże są wyciągane i oczyszczane z pasożytów i wodorostów (martwe małże są usuwane) a następnie przenoszone do większych koszy. W czasie hodowli małże dokarmiane są okrzemkami, otrzymanie pięknych pereł to proces długotrwały, przez okres około trzech – czterech lat hoduje się małże od jajeczek do czasu aby można było wprowadzić do nich kuleczki, które dadzą początek perłom. Proces tworzenia pereł trwa od roku do pięciu lat.

Historia powstania pereł hodowlanych


Próby wyhodowania pereł podejmowano od wieków, pierwsze próby polegające na przyklejaniu
mikroskopijnych figurek Buddy na wewnętrznej stronie muszli przeprowadzał chińczyk Yu Shun Yang.
W XVIII i XIX wieku próbowali hodować perły C. von Linne, Bauchon – Brandy czy G.S.Tireeter. Jednak
prekursorem hodowli pereł stał się urodzony w 1858 roku Japończyk Kokichi Mikimoto. Czarna perła - naszyjnik


Podobno zaintrygował go perłowy posążek Buddy, gdy go rozbił okazało się, że w środku jest maleńka szklana figurka. Gdy dowiedział się jak statuetka dostała się do muszli małża zaczął próbować tej metody aby uzyskać piękne perły. Niestety jego pierwsze perły nie były okrągłe. Pierwsze perły kuliste udało się wyhodować Tatsuhei Mise oraz Tokishi Nishikawa. Prace Japończyków doprowadziły do powstania hodowli perłopławów na skalę przemysłową.

Kolory pereł


Perły to jedyne kamienie szlachetne pochodzenia organicznego, o ich kolorze decydują cechy osobnicze oraz gatunek perłopława. Na kolorystykę pereł mają również wpływ czynniki zewnętrzne czyli środowisko w którym żyją małże. Są to temperatura, zasolenie, czystość wód w których żyją małże jak również śladowe ilości pierwiastków w niej zawartych.

W Japonii produkuje się przede wszystkim perły o barwie białej do bladoróżowej pozyskiwane z małży Pincada Fukata czy Picada Matrensi, w Australii czy Indonezji małż Pincada Maxima wytwarza perły kremowe, żółte czy różowe a czarne perły z Polinezji produkują mięczaki o nazwie Pincada Margaritifera. Kolorystyka pereł jest bardzo bogata od różnych odcieni bieli, przez bladoróżowe do różowych, kremowe czy żółte. Tzw. czarne perły mają kolor szary, stalowy, grafitowy czy czarny z refleksami zieleni, granatu czy fioletu. 

Kształt pereł


Perły klasyfikuje się oczywiście również ze względu na kształt. Te najbardziej pożądane to oczywiście perły kuliste o regularnym kształcie kuli lub lekko spłaszczone.

Wyróżniamy następujące kształty pereł:
- perły okrągłe o kulistym kształcie
- perły barokowe o kształtach nieregularnych
- perły krople przypominające kształt łez
- perły połówkowe, które są spłaszczone z jednej strony
- perły w kształcie ziarna o owalnym kształcie
- perły w kształcie guzika
- perły ćwiartkowe

Każda perła jest inna i każda jest piękna, perły okrągłe wspaniale wyglądają w naszyjnikach czy
kolczykach natomiast perły barokowe
z podkreślającą ich oryginalność oprawą doskonale sprawdzą się we wisiorach czy broszach.